Skip to content

Individual Honors

G Soccer 2009 State Championship
2009 | Donna Liotine was New York’s Player of the Year

Postseason Teams

USA

All-America Team

2017Jyles EtienneHigh Jump
2016Jyles EtienneHigh Jump
1996Paul CiofroneBaseball
1996Jake KenneyLacrosse
1994Jean Crousillat200 Free Relay
1994Jonathan Meltzer200 Free Relay
1994Steve Meltzer200 Free Relay
1994Casey O’Donnell200 Free Relay
1993Jean Crousillat200 Free Relay
1993Jonathan Meltzer200 Free Relay
1993Steve Meltzer200 Free Relay
1993Will Smith200 Free Relay
1985Ann Marie WycoffSwimming
1984Roger WycoffSwimming
1981Laura WhitneyCross Country
1980Laura WhitneyCross Country
1980Laura Whitney2 Mile
1979Laura WhitneyCross Country
1978Andy WhitneyCross Country
1978Laura WhitneyCross Country
1977Laura WhitneyCross Country
1977Dave WilsonBasketball

All-New York State Team

2010s

2019Colin Scanlon400 Hurdles
2019Beth FelixBasketball (5)
2018Joe WoznyBaseball (5)
2018Beth FelixBasketball (5)
2017Sam PetersenVolleyball
2017Mac BohnuyBasketball (6)
2017Jyles EtienneBasketball (7)
2017Brandon ProvidenceBasketball (HM)
2016Morgan PiusSoccer (4)
2016Alvaro Martinez-TorresSoccer (4)
2016Elizabeth RobbinsVolleyball
2016Jyles EtienneHigh Jump
2016Jyles EtienneBasketball (HM)
2016Chester KayongaBasketball (HM)
2016Luke O’ConnorBasketball (HM)
2015Morgan PiusSoccer (2)
2015Robbie ColarussoBasketball (7)
2015Luke MeyerBasketball (HM)
2014Emily PiusSoccer (3)
2014Morgan PiusSoccer (4)
2014Charles Tankeh100 & 200 Meters
2014Andrew DanielBasketball (7)
2013Emily PiusSoccer (4)
2013Tyler AbrahamsenBasketball (HM)
2013Andrew DanielBasketball (HM)
2013Marco MasakayanBasketball (HM)
2012Gianna ScavoSoccer (4)
2012Mikaela StiklickasSoccer (2)
2012Mark Brathwaite4×100 Relay
2012Taylor Colucci200 & 4×100 Relay
2012Ed Kim4×100 Relay
2012Austin Sutton4×100 Relay
2011Mikaela StiklickasSoccer (1)
2011Brannon BurkeBasketball (2)
2011Tim PandolfiBasketball (3)
2011Taylor Colucci55 Meters
2011Khoren Lawson55 Meters & Triple Jump
2010Michelle HennessySoccer (2)
2010Donna LiotineSoccer (1)
2010Danielle PappasSoccer (4)
2010Wes WoodleySoccer (2)
2010Brannon BurkeBasketball (4)
2010Tim PandolfiBasketball (4)
2010Sadie SingerBasketball (2)

2000s

2009Michelle HennessySoccer (2)
2009Donna LiotineSoccer (1)
2009Danielle PappasSoccer (1)
2009Tim PandolfiBasketball (4)
2009Danielle SpiliotisBasketball (2)
2008Danielle PappasSoccer (2)
2008Karina ScavoSoccer (1)
2008Billy Collins1600
2008Lou PizzichilloBasketball (8)
2008Danielle SpiliotisBasketball (5)
2007Karina ScavoSoccer (2)
2007Terrance Anderson4×100 Relay
2007Jon Bute4×100 Relay
2007Pete Carmel4×100 Relay
2007Mike Cox4×100 Relay
2007Pete CarmelBasketball (9)
2007Kristyn DunleavyBasketball (6)
2007Mitch SingerBasketball (4)
2006Karina ScavoSoccer (3)
2006Kristyn DunleavyBasketball (6)
2006Matt RooneyBasketball (6)
2005Pete CarmelSoccer (3)
2005Justin SongTrack
2004Juanita GonzalezSoftball
2004Steve HarneyBasketball
2004Scott HeinzeWrestling
2003Leon DeLalioSoccer (3)
2003Steve HarneyBasketball
2002Amanda ShapiroSwimming
2002Dan Hickey1600 Meters
2002Will Lingle800 Meters
2001Jon HicksSoccer (3)
2000Ben Pinder400 Hurdles
2000Steven ShapiroSwimming

1990s

1999Pete GrimmBaseball
1999Rebecca FischerBasketball
1998Jay SmithSoccer (2)
1998Erica FugelsangTennis
1998Rebecca FischerBasketball
1996Derek KenneyFootball
1996Luke ContiTrack
1995Derek KenneyFootball
1995Jake KenneyFootball
1994Jean Crousillat200 Free Relay
1994Jonathan Meltzer200 Free Relay
1994Steve Meltzer200 Free Relay
1994Casey O’Donnell200 Free Relay
1993Jean Crousillat200 Free Relay
1993Jonathan Meltzer200 Free Relay
1993Steve Meltzer200 Free Relay
1993Will Smith200 Free Relay

1980s

1981Laura WhitneyCross Country
1980Laura WhitneyCross Country

1970s

1979Laura WhitneyCross Country
1978Andy WhitneyCross Country
1978Laura WhitneyCross Country
1977Laura WhitneyCross Country
1977Mark WhitneyCross Country
1977Don Lockerbie800 Meters
1977Kevin Lockerbie400 Meters
1977Mark WhitneyMile
1975Don Lockerbie800 Meters
1973Don LockerbieCross Country
Long Island

All-Long Island Team

2017Jyles EtienneHigh Jump
2016Jyles EtienneHigh Jump
2012Taylor ColucciTrack
2009Donna LiotineSoccer
2009Danielle SpiliotisBasketball
2007Kristyn DunleavyBasketball
2002Amanda Shapiro100 Breaststroke
1999Rebecca FischerBasketball
1996Paul CiofroneBaseball
1996Jake KenneyLacrosse
1996Steve MeltzerSwimming
1994Jean Crousillat200 Free Relay
1994Jonathan Meltzer200 Free Relay
1994Steve Meltzer200 Free Relay
1994Casey O’Donnell200 Free Relay
1993Jean Crousillat200 Free, 200 Medley & 400 Free Relays
1993Jonathan Meltzer50 Free & 200 Free, 200 Medley & 400 Free Relays
1993Steve Meltzer200 Free, 200 Medley & 400 Free Relays
1993Will Smith100 Back & 500 Free & 200 Free, 200 Medley & 400 Free Relays
1966Jerry ArmfieldBasketball
1964Bill OliverFootball
1955Frank VistedFootball
1930Nevin HowellFootball
1926Billy BakerFootball
1926Marius BrohardFootball
1926Herbert WilliamsFootball
Empire State Games

Empire State Games Team

1999Nathan KenneyLacrosse
1998Sean MetzLacrosse
1998Steven ShapiroSwimming
1998Erica FugelsangTennis
1998Matt KevinsWater Polo
1997Derek KenneyLacrosse
1997Erica FugelsangTennis
1996Derek KenneyLacrosse
1995Paul CiofroneBaseball
1995Chris ClarkLacrosse
1995Derek KenneyLacrosse
1995Jake KenneyLacrosse
1995Spencer NiebuhrLacrosse
1992Jean CrousillatSwimming
1992Porter BeermannTennis
1992Jonathan MeltzerWater Polo
1992Steve MeltzerWater Polo
1991Toby HanchettLacrosse
1991Will SmithSwimming
1991Porter BeermannTennis
1991Jonathan MeltzerWater Polo
1991Casey O’DonnellWater Polo
1982Roger WycoffSwimming
1981Roger WycoffSwimming
1980Roger WycoffSwimming
1979Roger WycoffSwimming
1978Roger WycoffSwimming

_____________________________________________________________

Most Valuable Players

New York State Player/Coach of the Year

2013Mike HickeyBoys Basketball Coach
2009Donna LiotineSoccer
2009Mark ManingoGirls Soccer Coach
Long Island

Long Island Coach of the Year

1993Barbara MurphyBoys Swimming Coach
Suffolk County

Section XI Suffolk County Player/Coach of the Year

2013Steve HarneyGirls Basketball Coach
2011Amy HelmGirls Basketball Coach
2010Heidi NathanGirls Cross Country Coach
2009Keith SingerGirls Basketball Coach
2007Jake MorleyBoys Cross Country Coach
1998Elliot RobinsonFootball Scholar-Athlete
1984Robin LingleBoys Cross Country Coach
1978Andy WhitneyCross Country
1978Laura WhitneyCross Country
1978D. Bruce LockerbieGirls Track Coach

Section XI Conference Player/Coach of the Year

1999Jeff ClapperGirls Soccer Coach
1997Keith SingerGirls Basketball Coach
1994David ChurchBoys Soccer Coach
1991Tom CameronWrestling
1988Eric SteckelWrestling
1985Robin LingleBoys Track Coach
1985Bruce BoyceGirls Track Coach
PSAA

PSAA League Player/Coach of the Year

2020s

2022Alexis SavageGirls Lacrosse
2022Niamh ScanlonBasketball
2021Jake MorleyBoys Cross Country Coach
2021Amanda TascarellaGirls Cross Country Coach
2021Tiger WinstonSoccer
2021Carina CristobalTennis
2021Justin LaibleGirls Tennis Coach
2021Lilly KeeganVolleyball
2021Allie KennedyVolleyball Coach
2020Carina CristobalTennis
2020Joe CalabriaBoys Basketball Coach
2020Eze BarrahWrestling
2020Mark ManingoWrestling Coach

2010s

2019David HickeyBoys Cross Country Coach
2019Alicia BrummelerGirls Cross Country Coach
2019Sadhana SridharTennis
2019Rebekah DetwilerVolleyball
2019Jerry LiuBadminton
2019Joe WoznyBaseball
2019David HickeyBoys Track Coach
2019Mel RileyGirlsTrack Coach
2019Beth FelixBasketball
2018David HickeyBoys Cross Country Coach
2018Alicia BrummelerGirls Cross Country Coach
2018Mark ManingoGirls Soccer Coach
2018Sadhana SridharTennis
2018Joe AriasGirls Tennis Coach
2018Elizabeth RobbinsVolleyball
NYSPHSAA

Section XI League Player/Coach of the Year

2018Beth FelixBasketball
2017Sam PetersenVolleyball
2016Stan WinstonVolleyball Coach
2014Jennifer CraneGirls Tennis Coach
2014Andrew DanielBasketball
2014Mike HickeyBoys Basketball Coach
2013Mike HickeyBoys Basketball Coach
2012Frannie PistellGirls Tennis Coach
2012Mike HickeyBoys Basketball Coach
2011Brannon BurkeBasketball
2010Wes WoodleySoccer
2009Keith SingerGirls Basketball Coach
2008Keith SingerGirls Basketball Coach
2007Keith SingerGirls Basketball Coach
2007Mike HickeyBoys Basketball Coach
2006Keith SingerGirls Basketball Coach
2002Mike SchwenkGolf
2001Jon HicksSoccer
2000Keith SingerGirls Basketball Coach
1998Keith SingerGirls Basketball Coach
1997Chris LieseBaseball
1997Keith SingerGirls Basketball Coach
1996Robbie MarvinBaseball
1994Mike HickeyBoys Basketball Coach
1993Mike HickeyBoys Basketball Coach
1991Tom CameronWrestling
1990Cameron ThiessenBaseball
1985Dean SandboBaseball
1985Robin LingleBoys Track Coach
1985Bruce BoyceGirls Track Coach
1980Diego VegaBaseball
1978Jon DavisFootball

Ivy Preparatory School League Player of the Year

1969Norman OlleyWrestling
1968Norman OlleyWrestling
1965Jerry ArmfieldBasketball
1958Allan MalachukBasketball
1957Allan MalachukBasketball
1949Robert GrahamBasketball

_____________________________________________________________

Champions

Empire State Games

Empire State Games Champions

1997Derek KenneyLacrosse
1996Derek KenneyLacrosse
1995Chris ClarkLacrosse
1995Derek KenneyLacrosse
1995Jake KenneyLacrosse
1995Spencer NiebuhrLacrosse
1991Toby HanchettLacrosse
1991Porter BeermannTennis
1982Roger Wycoff400 Free, 400 IM, 800 Free & 1500 Free

NYSPHSAA Section XI Division Champions

2018Brandon GicquelDoubles Tennis
2018Steven OuDoubles Tennis
2017Jyles EtienneHigh Jump
2016Jyles EtienneHigh Jump
2015Miranda HarriganCross Country
2015Sadhana SridharTennis
2014Miranda HarriganCross Country
2014Charles Tankeh100 & 200 Meters
2011Tylah GanttTennis
2011Khoren LawsonTriple Jump
2010Tylah GanttTennis
2010Taylor Colucci100 Meters
2008Billy Collins800 Meters
2005Tim McIvorTennis
2005Jules Gilimpundu4×100 Relay
2005Andy Park4×100 Relay
2005Justin Song100, 200 & 4×100 Relay
2005Heejae Yang4×100 Relay
1999Rob WennerWrestling
1995Luke Conti110 H & 400 H
1995Gerard Iza4×100 Relay
1995Peter Mantius4×100 Relay
1995Matt Mattimore100 Meters & 4×400 Relay
1995Steve Meltzer4×100 Relay
1995Matt Spooner4×400 Relay
1995Ryan Steenburg4×100 Relay
1995Marc Vega4×400 Relay
1995Larry Wilson4×400 Relay
1993Nils Brownworth4×100 Relay
1993Allan Patrick200 Meters & 4×100 Relay
1993Michael Roderick4×100 Relay
1993Brandon Stuckey4×100 Relay

NYSPHSAA Section XI Conference Champions

1998Erica FugelsangTennis
1997Erica FugelsangTennis
1996Erica FugelsangTennis
1992Melissa Lingle1500 Meters
1992Khanesha RobinsonHigh Jump
1991Melissa Lingle1500 Meters
1991Khanesha RobinsonHigh Jump
1991Tom CameronWrestling
1990Brett PalmerWrestling
1990Aetius RossaWrestling
1989Ana DroscoskiLong Jump & Triple Jump
1989Eric SteckelWrestling
1988Anne Shybunko400 & 800 Meters
1988Eric SteckelWrestling
1987Marc ContiCross Country
1987Christie RussellDoubles Tennis
1987Bernadette StoreyDoubles Tennis
1987Rebecca Atlee4×800 Relay
1987Jennifer Cimino4×800 Relay
1987Heather Cromwell4×400 Relay
1987Kamylyn Dillard4×100 Relay
1987Christina Godfrey4×100 Relay
1987Julie Horn400 Hurdles & 4×400 Relay
1987Sharon McVeigh4×800 Relay
1987Kim Schwartz4×100 Relay & 4×400 Relay
1987Anne Shybunko400 & 800 Meters & 4×800 Relay
1987Heather WendellLong Jump, Triple Jump & 4×400 Relay
1987Stacey Young4×100 Relay
1986Christie RussellDoubles Tennis
1986Bernadette StoreyDoubles Tennis
1985Cathy O’NeillTennis
1985Christie RussellDoubles Tennis
1985Bernadette StoreyDoubles Tennis
1982Larry Dy-Liacco400 Meters
1982Daniel Henriksen4×880 Relay
1982Andy Hoffman4×880 Relay
1982Jim Santiago4×880 Relay
1982Mark Tangen1600 Meter Walk
1982Joel Whitman4×880 Relay
1978Andrea BasileDoubles Tennis
1978Henry HoDoubles Tennis
1978Keith deBoard100 & 440 Yards & Mile Relay
1978Jeremy GoodwinMile Relay
1978Andy WhitneyMile Relay
1978Mark WhitneyMile, 2 Mile & Mile Relay
1978Diane Fonseca2 Mile Relay
1978Ellyn Lockerbie2 Mile Relay
1978Joy Marvin2 Mile Relay
1978Laura Whitney2 Mile Relay
Penn Relays

Penn Relays Champions

2004Louis Gabel, Justin Song, Dan Hickey, Christian Francis4×400 Relay
1993Brandon Stuckey, Allan Patrick, Ben Sholl, Nils Brownworth4×400 Relay
1979Andy Whitney2 Mile
1977Mark Whitney, Peter Ljundquist, Keith DeBoard, Kevin Lockerbie4×400 Relay
1965Mark Govertsen, Bill Krampe, Peter Randall, Bernard Mumo4×440 Relay
1960Robin Lingle, Jon Hescock, Peter Treiber, Peter Barmonde, John Fitch4×440 Relay
1958Wain Barnes, Ray Searby, Tom Gillan, Tonnie Coane4×440 Relay
1951Dave Gillispie, Johnny Walker, Charles Cowan, Roy Avers4×440 Relay
1949Bruce Dodd, Kendall Haff, Larry Burnell, Robert Evers4×440 Relay

_____________________________________________________________

No comments yet

Leave a comment! GO BEARS!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: