Skip to content

Class Night

Class Night 2016

Major Athletic Awards

Bruce Finlay Vanderveer Award

Awarded in memory of Bruce Vanderveer ’31. Previously awarded to the member of the football team who has shown the highest qualities of sportsmanship. Beginning in 2018, it was awarded for outstanding sportsmanship in any sport.

1933Charles Bixler1934John Gilmartin
1935Alfred Van Ranst1936John Krull
1937Lionel Willett1938Harry Neber
1939Robert Boehm1940Norman Wiedersum
1941Edwin Ludwig1942Harold Presada
1943Robert Wylie1944Caleb Sniffin
1945Donald Walker1946John Buyers
1947Lynn Osbourne1948Kendall Haf
1949Kendall Haff1950Henry Evers
1951Arnold Trygsland1952Peter Schmauss
1953John Provan1954William Strong
1955John Green1956William Peirce
1957John Weber1958Alfred McKegg
1959Richard Green1960Richard Duffy
1961David Cloos1962John Clark
1963Douglas Wedel1964Eugene Lyman
1965Kent Picken1966Paul Cash
1967James McRae & Jon Malkmes
1969David Stevens1970Mark Cutbirth
1971Ken Berg1972James Andrews
1973Douglas Korber1974Scott Wruck
1975Daniel McNeill1976Gordon Taylor
1977Will Harrison1978Erik Fritjofson
1979Peter Leftheris1980Charles Fields
1981Louis Peraertz1982Tim Kennedy
1983Peter Hensley1984Seth Cohen
1985Jeff Newton1986Daniel Weiss
1987Aaron Cooper1988Jordan Nixon
1989Brian Stemple1990Cameron Thiessen
1991Jonathan Schwartz1992Jeremy Linzee
1993Nathan Carlson1994Jonas Fischer
1995Matt Mattimore1996Joel Caldon
1997Derek Kenney1998Ushinde Payne
1999Anthony Passalacqua2000A. J. Talboo
2001Ben Pinder2002Stephen De St. Aubin
2003Jharod Lashley2004Ryan Mealey
2005Cliff Seaman2006Chris Myrtil
2007Terrance Anderson2008Tshepo Malete
2009Tshepo Malete2010Lesedi Malete
2011Wyatt Piazza2012Wyatt Piazza
2013Marco Masakayan2014Tyler Hoegsberg
2015Erik Holvik2018Jai Narain
2019Riley Corcoran2021Jaden Lee

Swanson Trophy for Best All-Around Athlete

Awarded in memory of the late Robert S. and Louise Swanson by Mary Jane and John P. Swanson ’47 to the male and female whose all-around ability, sportsmanship, and courage in varsity competition enabled them to make the greatest contribution to Stony Brook teams. Prior to 1945 it was known as the Hart Athletic Prize.

1935Everett Welch & Alfred Van Ranst
1937Robert Thoma & Norman Aarseth
1939Norman Wiedersum
1944Lyman Taft
1945Earl Downey & Charlie Medd
1952David Carter & John Crock
1955Barry Vaughn
1956Frank Visted
1957Allan Malachuk
1958Allan Malachuk
1959Steve Johnson
1960Robin Lingle
1961David Johnson
1962William Johnson
1963William Johnson
1964Robert Townsend
1965Peter Randall
1966Jon Malkmes
1967Richard Shimko
1968Robbin Marvin
1969Roy Tyson
1970Harold Spooner
1971Pierre Belanger
1972Ernie Wruck
1973Randal Ellison
1974Leon Reid
1975Dan McNeillLisa Hall
1976Tony FortCarol Bell
1977Kevin LockerbieDiahanne Jones
1978Mark WhitneyJoy Marvin
1979Jon DavisCynthia Graf
1980Diego VegaEvelyn Scanlon
1981Chris StephensJody Spinney
1982Jim SantiagoSharon Maguire
1983Peter HensleySusan Pappas
1984Pierre LawrenceSara Nyberg
1985Andy HoffmanSara Nyberg
1986Brad PhillipsRobin Wendell
1987Doug AliothLaura Cannata
1988Doug AliothAnne Shybunko
1989Cameron ThiessenKaren Gillen
1990Sean HerringLisa Engstrom
1991Phil LeekAnn Strachan
1992Chris GladdingMichelle Joncich
1993Rich DroscoskiPorter Beermann
1994Jonas FischerAnna Linzee
1995Matt MattimoreChristina Ficarra
1996Jake Kenney & Robbie MarvinEileen Clark
1997Derek KenneyEileen Clark
1998Jon MarvinRebecca Fischer
1999Jay SmithRebecca Fischer
2000Mike TitusBrooke Meserole
2001Ben PinderLauren Bates
2002Kevin PickenLauren Johnson
2003Scott HeinzeJuanita Gonzalez
2004Scott HeinzeJuanita Gonzalez
2005Isom ChapelleCourtney Wentling
2006Peter CarmelKaitlyn Siederman
2007Peter CarmelBrittany Bell
2008Thomas PayneKarina Scavo
2009Henry HwangSadie Singer
2010Khoren LawsonBrannon Burke
2011Tyler AndersonDanielle Pappas
2012Richie ArmandNicole Antieri
2013Marco MasakayanMadison Rylands
2014Ayan MandalAlexandra Rothaar
2015Erik HolvikAnnie Skorobohaty
2016Mac BohunyAnnie Skorobohaty
2017Mac BohunyBeth Felix
2018Owen SobelLeka Lee-Maeba
2019Owen SobelBeth Felix
2021Colin ScanlonSarah Wong

Swanson Trophy for Superior Performance

Two trophies awarded in memory of the late Robert S. and Louise Swanson by Mary Jane and John P. Swanson ’47 for superior male and female athletic performance.

1979Andy WhitneyLaura Whitney
1980Chris MatthewsLaura Whitney
1981Andre DraytonLaura Whitney
1982George MunsonLaura Whitney
1983Roger WycoffAnn Marie Wycoff
1984Ron MentusAnn Marie Wycoff
1985Paul SanfordAnn Marie Wycoff
1986Paul RobertsAnne Shybunko
1987Marc ContiBernadette Storey & Christie Russell
1988Marc ContiBernadette Storey & Christie Russell
1989Eric SteckelColleen Smith
1990Cameron TheissenColleen Smith
1991Will SmithKhanesha Robinson
1992Will SmithMelissa Lingle
1993Nils BrownworthMelissa Lingle
1994Jonas FischerKhanesha Robinson
1995Sam HanchettKaia Mahler
1996Derek KenneyRebecca Fischer
1997Liam BanksRebecca Fischer
1998Jay MiaritisErica Fugelsang
1999 Anthony PassalaquaErica Fugelsang
2000Steven ShapiroCarolyn Gilroy
2001Ryan KnowlesErva Cockfield
2002Jon Hicks & Will LingleJuanita Gonzalez
2003Dan HickeyAmanda Shapiro
2004Steve HarneyAmanda Shapiro
2005Justin SongJuanita Gonzalez
2006Terrance AndersonKristyn Dunleavy
2007Terrance AndersonKristyn Dunleavy
2008Billy CollinsDanielle Spiliotis
2009Dan AckerDanielle Spiliotis
2010Tim PandolfiDonna Liotine
2011Khoren LawsonBrannon Burke
2012Taylor ColucciTylah Gantt
2013Don LiotineMikaela Stiklickas
2014Matt HollisMargot Rashba
2015Robbie ColarussoEmily Pius
2016Jyles EtienneRachel Crane
2017Jyles EtienneMorgan Pius
2018Hunter MarkowitzBeth Felix
2019Jai NarainDonna Sanders
2021Mo RomeusMorgan Ruggieri

Marvin W. Goldberg Coach’s Award

Awarded to the coach who has demonstrated professionalism, expertise and compassion towards his or her athletic team.

1997Keith SingerGirls Basketball
1998David CastleBoys Lacrosse
1999Jeff ClapperGirls Soccer
2000Keith SingerGirls Basketball
2001David ChurchBoys Soccer
2002Danny DrakeBoys Soccer
2003Mike HickeyBoys Basketball
2004Brad BakerSoftball
2005George LinzeeSailing
2006Keith SingerGirls Basketball
2007David ChurchBoys Soccer
2008Mark ManingoWrestling
2009Keith SingerGirls Basketball
2010Mark ManingoGirls Soccer
2011Mike HickeyBoys Basketball
2012Kris RyanFootball
2013Steve HarneyGirls Basketball
2014Jake MorleyBoys Cross Country
2015Jennifer CraneGirls Tennis
2016Mike HickeyBoys Basketball
2017Stan WinstonVolleyball
2018Dustin MonesBaseball
2019David HickeyBoys Cross Country
2021Johnny EverittSailing

The Bear Blanket

The ultimate award for consistency and dedication to athletics at the Stony Brook School. Athletes who accumulate twelve points are awarded a blanket: a half point for a junior varsity letter, one point for a varsity letter, one point for a postseason honor.

1990s

1990Matt OlsenAetius RossaCameron Thiessen
1991Matthew BellJamie CarterToby Hanchett
Ben HeinsohnMarkos KidanePhil Leek
Colleen SmithAnn Strachan
1992Porter BeermannNile BrownworthRich Droscoski
Chris GladdingMelissa LingleAllan Patrick
Chris ShawWill Smith
1993Jeremy LinzeeMatt MattimoreAlex Radin
Nathan ShawBrandon Stuckey
1994Jean CrousillatDavid JohnsonJake Kenney
Jonathan MeltzerSteve MeltzerKhanesha Robinson
1995Jim BickleyEileen ClarkChristina Ficarra
Luke FischerDiane GrimmSam Hanchett
Jonathan HiggsPeter LitmanJeremy Meserole
David MetzEvan TiskaLarry Wilson
1996Liam BanksLuke ContiMaribel Gamboa
Derek KenneyKaia MahlerRobbie Marvin
Dan PopkaveVictoria ShieldsAndrew Slutsky
Matt SpoonerLaura Trilling
1997Steve GambinoCharlie Hanchett
1998Rebecca FischerMark Palios
1999Erika GaebeleinSean Metz

2000s

2000Gilly FellCarolyn GilroyNathan Kenney
Mairi McDermottRob Wenner
2001Erva CockfieldJosh ShteiermanMichelle Spurlock
2002Jess McLear
2003Laura BoyceAmy GowdyCaitlin McQuilling
Conor O’KeefeBritt Weiner
2004Eric EverittJuanita GonzalezScott Heinze
Dan HickeyCaitlin KevinsBrendan Penn
Hannah PowlisonKeena QueDennis Valet
2005Leon DeLalioLindsey FestaJohn Kratz
2007Pete Carmel
2008Vincent CassataBilly CollinsThomas Payne
Zach Philyaw
2009Dan AckerSarah HickeyHenry Hwang
David LeeCarlo MasakayanKarina Scavo
Sadie Singer

2010s

2010Jess Winston
2011Tyler AbrahamsenTyler AndersonBrannon Burke
Khoren LawsonDanielle PappasAnuraag Sah
Brianna StiklickasJon Wentling
2012Richie ArmandTaylor ColucciAllie Damianos
Jeffrey FungHunter HulseDon Liotine
Marco MasakayanEmily StoneJerome Washington
Kelsey Wentling
2013Anthony GaroneJake HarringtonCem Hayirli
Austin HulseMikaela StiklickasWill Tseng
2014Daniel BennettAyan MandalMargot Rashba
Alexandra Rothaar
2015Hannah AbrahamsenErik HolvikEmily Pius
Annie SkorobohatyHunter Skorobohaty
2016Miranda HarriganRebecca HollisMeghan Hutzler
Marlee Painter
2017Austin AmadioMac BohunyJyles Etienne
Morgan Pius
2018Hannah DetwilerSam PetersenSteve Ou
Louis Wang
2019Riley CorcoranFrancine LeungJai Narain
Seamus ScanlonOwen SobelCaleb Spreckels

2020s

2020Emmanuel AjewoleDiana BarbacenaRebekah Detwiler
Brandon GicquelLeslie KangWura Obasanjo
Elizabeth RobbinsColin ScanlonNiamh Scanlon
Sarah Wong
2021Forest Kaplan-WalbrechtLilly KeeganMadison Logan
Ava McCormickMo RomeusMalik Ulysse

Thomas W. Brohard, ’25 Wrestling Award

Named in honor of the SBS faculty member who is credited with bringing interscholastic wrestling to Long Island schools. This annual monetary award, endowed by Thomas W. Brohard III ’65, the late John S. Cather ’35 and Edith Cather, is given to offset the college expenses of a wrestler.

1993Rich Droscoski1994Angelo Gagliano
1995Ed Hughey1996Joel Caldon
1997Steve Gambino1998Chris Drew
1999Roger Sam2007Thomas Payne
2008Henry Hwang2009James Jenden
2010Eric Galagarza2011Tyler Anderson
2012Ayan Mandal2013Jake Harrington
2014David Jensen2015Tom Hull
2016Tom Hull2017Harry Hou
2018Eze Barrah2019Alan Wang
2020Adetona Adesina

Clyde L. Mellinger Award

Awarded in memory of Clyde L. Mellinger, the School’s first Athletic Director, to the rising freshman male and female who have best demonstrated good sportsmanship, courage, and best use of ability. Formerly the Mother’s Club Medal and the Parents’ Club Award.

1952James Reed
1955Dick Skripak
1956Philip Kissam
1957Leland Reineke
1958Arnold Raudenbush
1959Kenneth Douglas
1960Frederick Hart
1961Robert Townsend
1962Carl Nelson
1963Mark Govertsen
1964Roy Hodson
1965Alan Swanson
1966Mark Lyon
1967Bruce Todd
1968Sam Hanchett
1969John Stamatis
1970Ron Andrews
1971David Olford
1972Don Lockerbie
1973Kevin Lockerbie
1974Mark Whitney
1975Henry Ho
1976Andy Whitney & John Scanlon
1977Ron KaneLaura Whitney
1978Jon McRaeLaura Whitney
1979Bryan LorchKathleen Porter
1980Rob EnlowKathleen Porter
1981Rich BookbinderKaralynn Echols
1982Andy HoffmanAnn Marie Wycoff
1983Sung KohJoy Reza
1984Sung KohAnne Shybunko
1985Sean McLaughlinMary Ellen McNamara
1986Jason GirniusArden Teurfs
1987John HildenbrandErika Schaub
1988Toby HanchettLisa Engstrom
1989Rich DroscoskiErica Engstrom
1990Matt MattimoreMelissa Lingle
1991Matt MattimoreMolly Mattimore
1992Jake KenneyAnna Linzee
1993Charles PearsonAnna Linzee
1994Liam Banks & Derek Kenney
1995Joel ContiJaclyn Cafarelli
1996Sean MetzCaitlin Banks
1997Nate Howell & Nate KenneyBrooke Meserole
1998Will LingleAshley Singer
1999Adam KenneyJess McLear
2000Matt TitoAlison Hicks
2001Leon DeLalioJuanita Gonzalez
2002Tim McIvorDanielle Carniaux
2003Mike BorrusoKristyn Dunleavy
2004Mitch SingerAlex Van Tuyl
2005Eliot DeLormeKarina Scavo
2006Carlo MasakayanSadie Singer
2007Steven MahonDanielle Pappas
2008Taylor ColucciKelsey Wentling
2009Tyler AbrahamsenAlex Russo
2010Will McEvoyMargot Rashba
2011Hunter HulseEmily Pius
2012Ben PirroRebecca Hollis
2013Chase AudigeMorgan Pius
2014Justin MorenoMiranda Harrigan
2015Steven OuElla Simmons
2016Dan MorenoSadhana Sridhar
2017Harry OuMadison Logan
2018Tiger WinstonMadi Sargent
2019Forest Kaplan-WalbrechtNiamh Scanlon
2021Logan CharboneauCaroline Cho

John Long Manager’s Award

Awarded to the athletic team manager who shows the responsibility and dedication demonstrated by John Long ’75.

1978Mary Jo Gray1979Mary Jo Gray
1980Andrea Davis1981Lauren Skinner
1982Lauren Skinner1983Kristin Renfer
1984Susan Roberts1985Roy Williamson
1986Kerstin Johnson1987Noelle Lee
1988Rich Small1989Samantha Allen
1991Christine Dyrli1992Rachel Keith
1993Rachel Keith1994Melinda Spooner
1995Thibaut Paciello1996Thibaut Paciello
1997Thibaut Paciello & Margaret Foltz1998Rebecca Popkave
1999Michelle McIvor2000Ben Rah
2001Delmar Smith2002Catherine Cage
2003Yuuki Ohta2004Rebekah Altug
2005Stevie Hull2006Mike Devine
2007Khanh Nguyen2008Sarah Hickey
2009Khanh Nguyen2010Jason Sutjiawan
2011Si Yi Li2012Angela Abraham
2013Andre Bruno2014Alexa Palermo
2015Tiger Wong2016Jeanny Li
2017Tina Zhu2018Buomie Oruene
2019Ning Guan2021Kylie Quigley

Fall Athletic Awards

Marvin W. Goldberg Boys’ Cross Country Award

Endowed by the late David W. Cloos, M.D. ’61 and Nancy Cloos Babin. Two trophies awarded for performance and contribution beginning in 1974. Formerly the ’49er Trophy and the David Cloos Memorial Cross Country Trophy.

1954Bart Cleveland
1958Ray Searby
1959Robin Lingle
1960Robin Lingle
1961Bill Kennedy
1962Tom Ott
1963John Kirchmeier
1964Peter Randall
1965Peter Randall
1966Christian Spencer
1967Mike Wildeman
1968Alan Swanson
1969King Hollis
1970King Hollis
1971Dean Stevens
1972John Treiber
1973George Worthington
1974George WorthingtonDon Lockerbie
1975Don LockerbieDoug Alexander
1976Mark WhitneyMark Soderstrom
1977Mark WhitneyAndy Whitney
1978Mark WhitneyAndy Whitney
1979Andy WhitneyWarren Frank
1980Ray CamanoMaurice Fiol
1981John EvansRay Camano
1982Dan KercsmarRay Camano
1983Andy HoffmanRay Camano
1984Andy HoffmanJohn Shannon
1985Andy HoffmanPaul Roberts
1986Marc ContiPaul Roberts
1987Andrew RowsomBen Moss
1988Justin DuPreeDavid Setran
1989Peter HurtadoJohn Homa
1990Roland CrightonMark Olsen
1991Christian PidouxShawn Muncy
1992Chris ShawRyan Pinder
1993Ben ShollJames Hanley
1994Ben ShollJon Higgs
1995Jon HiggsAndrew Slutsky
1996Andrew SlutskyLuke Conti
1997James StanekRobert Coane
1998James StanekJoshua Moore
1999Joshua MooreWill Lingle
2000Will LingleMike Schad
2001Will LingleJoseph Chang
2002Will LingleBen Hopkins
2003Dan HickeyJoseph Chang
2004Dan HickeyTripp Strawbridge
2005Tripp StrawbridgeHarrison Bushkuhl
2006Luke ReimerTanenyane Letimela
2007Luke ReimerCarlo Masakayan
2008Luke ReimerDavid Hickey
2009Carlo MasakayanJames Jenden
2010James JendenJoshua Kim
2011Yisheng CaiWill Tseng
2012Jacob BrummelerJeffrey Fung
2013Jacob BrummelerWill Tseng
2014Jacob BrummelerAyan Mandal
2015Jacob BrummelerJohn Desan
2016Lucas Otero-Novas GomezMatthew Wong
2017Louis WangJustin Moreno
2018Riley CorcoranLouis Wang
2019Riley CorcoranJoshua Lin
2020Riley CorcoranZack Xu
2021Colin ScanlonTiger Wang

Girls’ Cross Country Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1980Laura WhitneyNatasha Yachup
1981Laura WhitneyCaroline Megill
1982Laura WhitneyAnn Marie Wycoff
1983Joy RezaJennifer Moss
1984Alethea DamianosJoy Reza
1985Joy RezaAlethea Damianos
1986Priscilla HarveyJoy Reza
1987Anne ShybunkoPriscilla Harvey
1988Anne ShybunkoPriscilla Harvey
1989Ana DroscoskiAnne Shybunko
1990Dawn NapoliLaura Lingle
1991Melissa LingleLaura Lingle
1992Melissa LingleIla Hahn
1993Melissa LingleJenny Eu
1994Melissa LingleAnna Keller
1995Kimberly GilesKeri Roth
1996Kimberly GilesGilly Fell
1997Gilly FellLaura Trilling
1998Gilly FellJessica Armstrong
1999Tess DeLormeLetezia DeLorme
2000Nataloe KocherSarah Sable
2001Hannah PowlisonNatalie Kocher
2002Hannah PowlisonAshley Baker
2003Hannah PowlisonBeth Kim
2004Hannah PowlisonYoon Shin Lee
2005Yoon Shin LeeSoya Sea
2006 Sarah HigginsBethany Mastrorilli
2007 Sarah HigginsLiz Anderson
2008 Sarah HigginsLiz Anderson
2009Alexis FernandezLiz Anderson
2010Kathy KimSarah Higgins
2011Margot RashbaAyana Aaron
2012Margot RashbaElsa Crozier
2013Margot RashbaElise Mitchell
2014Margot RashbaSara Anderson
2015Miranda HarriganAnna Brummeler
2016Miranda HarriganNicole Gray
2017Miranda HarriganCianka Haynes
2018Miranda HarriganSarah Wong
2019Sarah WongSimona Smitaite
2020Sarah WongDiana Barbacena
2021Sarah WongEvelyn Apazidis

Golf Award

Formerly the Paton Golf Trophy. Two trophies awarded for performance and contribution.

1974Larry SwansonDan McNeill
1975Larry SwansonJohn Scanlon
1976John ScanlonJeffrey Murphy
1977John ScanlonJeffrey Murphy
1978John Scanlon
1979John ScanlonDoug Morrell
1999Ryan DalyConor O’Keefe
2000Ryan DalyTyler Jurgens
2001Conor O’KeefeMike Schwenk
2002Mike SchwenkConor O’Keefe
2003Mike SchwenkRyan McCollum
2004Mike SchwenkRyan McCollum
2005Billy CollinsAlex Reiner
2006Billy CollinsJohn Kanas
2007John KanasBryce Shearer
2008John KanasBryce Shearer
2009John KanasTyler Abrahamsen
2010Tyler AbrahamsenDevin DeFrisco
2011Tyler AbrahamsenBen Pirro
2012Tyler AbrahamsenBen Pirro
2013Tyler AbrahamsenMichael Worth
2014Michael WorthLucy Lamb
2015Michael WorthAshta Narain
2016Harry OuRosa Jones
2017Steven OuChris Kang
2018Chris KangSteven Ou
2019Steven OuChris Kang
2020Chris KangWolf Moller
2021Michael ChenHarry Apazidis

Fall Sailing Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

2000Adam BennettSean Penfold
2001Kevin PickenEric Everitt
2002Eric EverittKevin Picken
2003Eric EverittAvel Escamilla
2004Eric EverittBethany Newbern
2005John KratzJames McEachern
2006David MouCharlotte Swift
2007Sam MonroeVincent Cassata
2008Dan AckerJames McEachern
2009Dan AckerMike Devine
2010Austin HulseBen Cotten
2011Austin HulseAlex Caradonna
2012Hunter HulseRay Maccio
2013Andrew DanielRay Maccio
2014Joshua MartinAndrew Daniel
2015Julia RayKim Cataudella
2016Joshua MartinEdward Feldt-Cipkin
2017Joshua MartinKadin Via
2018Thomas DeRoseJack Adams
2019Jack CragerElla Simmons
2020Steven HardeeIsabella Seminario
2021Steven HardeeLilly Jette

Brandon Stuckey Boys’ Soccer Award

Endowed by Phyllis and Schuyler Stuckey with love and pride for their son, Brandon Stuckey ’93. Two trophies awarded for performance and contribution.

1974Steven KokClay Weatherly
1975Jay StevensJim Emery
1976Dan CarnishJames Mayberger
1977Brian GaffneyJon O’Haire
1978Michael CornishRobert Bowen
1979Ken HornbergerTim Fenderson
1980Keven BermudezAndrew Mueller
1981George MunsonMike Williamson
1982George MunsonMike Williamson
1983Adam DeChiaraTim Davis
1984Pierre LawrencePepper Hust
1985Daniel TerrellRich Alioth
1986Doug AliothBrad Phillips
1987Doug AliothDavid Morken
1988Doug AliothAlex Schoenbaum
1989Alex SchoenbaumChris Williams
1990Tae Soo KimNathan Henriksen
1991Brian MaddenMatt Bell
1992Nils BrownworthBrandon Stuckey
1993Nils BrownworthBrandon Stuckey
1994Evan TiskaJeremy Meserole
1995Robbie MarvinEvan Tiska
1996Jeremy MeseroleLuke Fischer
1997Liam BanksBen Farmer
1998Chris AlbertNate Craig
1999Jay SmithChris Albert
2000Jon HicksMike Titus
2001Joe RulliJon Hicks
2002Jon HicksJoe Rulli
2003Scott HeinzeDoug Hoffman
2004Leon DeLalioScott Heinze
2005Jon AndersonLeon DeLalio
2006Peter CarmelJon Anderson
2007Sammy LeePeter Carmel
2008Brian KimGreg Yuen
2009David LeeWes Woodley
2010Jon WentlingTyler Anderson
2011Tyler AndersonPK Thorstenn
2012Cem HayirliGraham Payne
2013Remy LeutwylerHayato Nakanishi
2014Nate HicksJustin Shi
2015Aaron JobstKhendrick Beausoleil
2016Haban WeonBenjamin DiRuggiero
2017Mac BohunyCaleb Lindo
2018Chris SwiatekDavid Choi
2019Jai NarainAidan Mega
2020Owen SobelBrandon Gicquel
2021Mo RomeusMalik Ulysse

Girls’ Soccer Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1988Shannon CokerJoy Carlson
1989Kim ZabelJulie Kennan
1990Julie KennanShannon Coker
1991Jenn FiorentinoMichelle Joncich
1992Michelle JoncichVictoria Dodson
1993Anna MorrisonAlison Cimino
1994Christina FicarraAnna Linzee
1995Christina FicarraAnna Linzee
1996Anna LinzeeEileen Clark
1997Heather MacLeodEileen Clark
1998Brie EdwardsJaclyn Cafarelli
1999Carolyn GilroyBrie Edwards
2000Carolyn GilroyBrooke Meserole
2001Christine AvitableCatherine Heinze
2002Christine AvitableCatherine Heinze
2003Lindsay FestaCarolyn Macchia
2004Lindsay FestaAlison Hicks
2005Lindsay FestaCourtney Wentling
2006Karina ScavoDanielle Pappas
2007Karina ScavoSadie Singer
2008Michelle HennessyKarina Scavo
2009Karina ScavoJenae Ward
2010Danielle PappasKierran Petersen
2011Michelle HennessyChristine Brathwaite
2012Rachel KingKelsey Wentling
2013Mikaela StiklickasMadison Rylands
2014Emily PiusSydney Dunn
2015Sydney DunnAnna Wadding
2016Morgan PiusAnnie Skorobohaty
2017Morgan PiusEfosa Enoma
2018Alyssa MartinezDonna Sanders
2019Beth FelixAlyssa Martinez
2020Sophia DiLavoreMadison Logan
2021Madison LoganKayla Ochei

Swanson Fall Swimming Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1988Lisel WycoffSheryl Radin
1989Colleen SmithMargaret Crighton
1990Colleen SmithWendy McKeen
1991Colleen SmithAmy Taylor
1992Colleen SmithChristina Haag
1993Mara Lee EddyDanielle Braaten
1994Cynthia NelsonLinda Troth
1995Holly PinderCynthia Nelson
1996Holly PinderSamantha Conzo
1997Holly PinderDana Gross
1998Lauren BatesDana Gross
1999Kiera McGillRae Flores
2000Amanda ShapiroLauren Bates
2001Caitlin KevinsLauren Bates
2002Amanda ShapiroTheresa Lutke Schelhowe
2003Amanda ShapiroCatherine Cage
2004Amanda ShapiroCaitlin Kevins
2016Rachel CraneWura Obasanjo
2017Rebecca CraneMaria Volovaya
2018Madi SargentRachel Crane
2019Madi SargentAnya Caraiani
2020Rebecca CraneAnya Caraiani
2021Oliver GriffinKate Von Savage

Buyers Girls’ Tennis Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1982Katherine KirkpatrickSharon Maguire
1983Denise PounderJane Ingram
1984Maria D’AgrosaMiriam Baguio
1985Maria D’AgrosaLaurie Williams
1986Cathy O’NeillAllyson Schenck
1987Bernadette StoreyKinley Young
1988Amy SeaverBernadette Storey
1989Karen GillenHarper Bradlee
1990Porter BeermannAlex Jannello
1991Porter BeermannAlex Jannello
1992Porter BeermannJo-Ann Every & Melanie Rising
1993Porter BeermannAdeeb Mohiuddin
1994Amy DuryeaStacy Boboris
1995 Susan EstabrookStacy Boboris
1996Michelle FangMichelle McIvor
1997Erica FugelsangMichelle McIvor
1998Michelle McIvorErica Fugelsang
1999Erica FugelsangMichelle McIvor
2000Leeann InfrancoTomoko Harigaya
2001Kate HarrisonSarah Brunn
2002Sarah BrunnJuanita Gonzalez
2003Juanita GonzalezPearl King
2004Juanita GonzalezDanielle Walsh
2005Juanita GonzalezBrittany Buccellato
2006Rebecca FungPearl King
2007Rebecca FungCleary Esposito
2008Sarah HickeyCleary Esposito
2009Sarah HickeyCleary Esposito
2010Nicole AntieriCandace Baker
2011Tylah GanttAlexa Augustine
2012Tylah GanttAlexa Augustine
2013Akari YoshidaAngel Jiang
2014Akari YoshidaMeiya Chang
2015Nancy LinChelsea Garbe
2016Sadhana SridharJulia Braat
2017Sadhana SridharMarta Bennett
2018Sadhana SridharMarta Bennett
2019Sadhana SridharAli Birgeles
2020Sadhana SridharMarta Bennett
2021Carina CristobalAlanna Wu

Volleyball Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1988Wai-Ning ChengDawn Meehan
1989Cecile RoberfroidAlex Pumarjelo
1990Michelle JoncichAmanda Cooper
1991Michelle JoncichBridgette Pratt
1992Bridgette PrattMichelle Joncich
1993Miwa FujinumaAnna Morrison
1994Haley LewisChristina Ficarra
1995Kaia MahlerChristina Ficarra
1996Kaia MahlerMelinda Spooner
1997Rebecca FischerMelinda Spooner
1998Bibi KahnCherie Smith-Weaver
1999Cherie Smith-WeaverGilly Fell
2000Gilly FellReiko Harigaya
2001Laura BoyceKeena Que
2002Lauren JohnsonLaura Boyce
2003Laura BoyceAllison Seaman
2004Megan MooreKeena Que
2005Julia GerardNell Moley
2006Kristyn DunleavySarah Payne
2007Allegra IstratiHannah Mitchell
2008Rachel WebsterHannah Mitchell
2009Jess WinstonEmma Moley
2010Jess WinstonLinnea Peckham
2011Jess WinstonEmma Moley
2012Emily StoneSydney Braat
2013Sydney BraatAlexandra Rothaar
2014Alexandra RothaarKatie Dahlseide
2015Marlee PainterHannah Abrahamsen
2016Marlee PainterAlissa Holt
2017Sam PetersenLois Ezi
2018Sam PetersenLois Ezi
2019Rebekah DetwilerElizabeth Robbins
2020Elizabeth RobbinsLeslie Kang
2021Lilly KeeganShannuel Lamptey

Winter Athletic Awards

Taft Boys’ Basketball Award

Endowed by Lyman Taft ’45. Two trophies awarded for performance and contribution since 1974. Formerly the Davenport Award and the Alumni Basketball Trophy.

1956Allan Malachuk
1957Allan Malachuk
1958Allan Malachuk
1959Herbert Geiss
1960Ralph Seifken
1961Dave Johnson
1962Mark Hanchett
1963Dave Kleinschmidt
1964Bob Townsend
1965Pete Halsey
1966Jerry Armfield
1967Richard Shimko
1968Bob Barclay
1969Harold Spooner
1970Harold Spooner
1971Thomas Dale
1972Drake Womack
1973Wayne Pierce
1974Robert TownsendDan McNeill
1975Jerry BrittonSteve Crawford
1976Tony FortJerry Britton
1977Dave WilsonPhillip Graf
1978Dave WilsonMark Whitney
1979John ScanlonJon Davis
1980Steven BiasettiWilliam Walker
1981Andre DraytonLouis Peraertz
1982Jim SantiagoPeter Hensley
1983Peter HensleyMark Werkema
1984John MeirTodd Hennen
1985Brad NormanBrad Phillips
1986Doug AliothBrad Phillips
1987Doug AliothJoel Werkema
1988Jordan NixonBrooks Johnson
1989Lael CampbellChad Smith
1990Lael CampbellMark Olsen
1991Dan ShanksJohn White
1992Adam FraserMatt Mattimore
1993 Jonas FischerMatt Mattimore
1994 Jonas FischerMatt Mattimore
1995Matt MattimoreRobbie Marvin
1996Robbie MarvinJeremy Meserole
1997Charlie HanchettStephen McNaughton
1998Jon MarvinRedell Armstrong
1999Dave MarvinSeth Kuhn
2000Sam AddisonBen Pinder
2001Sean SprauveSteve Harney
2002Steve HarneyJeff Kyle
2003Sean SprauveSteve Harney
2004Steve HarneyRyan Mealey
2005Isom ChapelleMike Hickey
2006Matt RooneyMitch Singer
2007Mitch SingerPeter Carmel
2008Louis PizzichilloFranz Lawrence
2009Tim PandolfiAaron Frazier
2010Tim PandolfiLogan Vimont
2011Tim PandolfiFarqu Taylor
2012Marco MasakayanRichie Armand
2013Andrew DanielMarco Masakayan
2014Andrew DanielBrandon Odom
2015Robbie ColarussoLuke Meyer
2016Chester KayongaLuke O’Connor
2017Mac BohunyBrandon Providence
2018Owen SobelEmil Vaughn
2019Owen SobelJai Narain
2020Owen SobelRex Eshirow
2021Colin ScanlonLee-Anthony Santiago

Girls’ Basketball Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1977Lori PackettSusan Kincade
1978Joy MarvinGinger Blackmon
1979Evelyn ScanlonCynthia Graf
1980Evelyn ScanlonAndra Stam
1981Sharon MaguireJoanna Dale
1982Ann LarsonSharon Maguire
1983Sara NybergElaine Scanlon
1984Susan PappasSara Nyberg
1985Sara NybergHeather White
1986Robin WendellSamantha Pulliam
1987Kim PulliamDawn Williams
1988Karen GillenTonja Brownworth
1989Karen GillenMargaret Harrison
1990Lisa EngstromAnn Strachan
1991Ann StrachanJameelah Aziz
1992Michelle JoncichJameelah Aziz
1993Haley LewisPorter Beermann
1994Haley LewisChristina Ficarra
1995Kaia MahlerSusan Estabrook
1996Rebecca FischerVickie Shields
1997Rebecca FischerSara Kiernan
1998Rebecca FischerSara Kiernan
1999Rebecca FischerSara Kiernan
2000Michelle SpurlockBrooke Meserole
2001Michelle SpurlockTerra Hoag
2002Lauren JohnsonKatie Beach
2003Laura BoyceTerra Hoag
2004Kristyn DunleavyKristen Lanza
2005Kristyn DunleavyStaceyann Smith
2006Kristyn DunleavyJasmine Liverpool
2007Kristyn DunleavyJoanna Bilodeau & Kaitlyn Siederman
2008Danielle SpiliotisSadie Singer
2009Danielle SpiliotisSadie Singer
2010Sadie SingerBrannon Burke
2011Brannon BurkeJess Winston
2012Ariana OdomKeara Vancol
2013Ariana OdomKeara Vancol
2014Annie SkorobohatyAlexandra Rothaar
2015Annie SkorobohatyHannah Abrahamsen
2016Annie SkorobohatyRebecca Hollis
2017Beth FelixRochelle Vassell
2018Beth FelixSam Petersen
2019Beth FelixSarah Hull
2020Niamh ScanlonWura Obasanjo
2021Niamh ScanlonSarah Wong

Winter Swimming Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1974Newell BascombPat Bryant
1975Brad MacKinnonDavid Woodward
1976Nicholas SkelosPaul Schadler
1977Robert GrundmannJeffrey Murphy
1982Anna LernerSusan Spinney
1983Roger WycoffTim Snyder
1984Ann Marie WycoffJohn Paul Munnich
1985John Paul MunnichBrent Long
1986John Paul MunnichBrent Long
1987Brent LongJohn Paul Munnich
1988Rob MeltzerWill Smith
1989Will SmithRob Meltzer
1990Rob MeltzerWill Smith
1991Rob MeltzerWill Smith
1992Will SmithSteven Meltzer
1993Will SmithJonathan Meltzer
1994Jonathan MeltzerJean Crousillat
1995Steven MeltzerLarry Wilson
1996Steven MeltzerJared DeLew
1997Steven ShapiroRay Housknecht
1998Steven ShapiroRay Housknecht
1999Steven ShapiroJoshua Moore
2000Steven ShapiroJohn-William Fick
2001John-William FickPatrick Kim
2002Patrick KimJessey Chyn
2003Patrick KimVlad Ames
2004Chris CaficiAndrew Rash
2016Chris StangeBenjamin DiRuggiero
2017Hunter MarkowitzJoshua Martin
2018Hunter MarkowitzAidan Harrigan
2019Hunter MarkowitzSpencer Griffin
2020Hunter MarkowitzSteven Saraniero
2021Amelia GriffinSam Specht

Norman J. Wiedersum Wrestling Award

Endowed by Norman J. Wiedersum ’39. Two trophies awarded for performance and contribution since 1974. Formerly the George F. Eckert Wrestling Trophy.

1959Les Sogorka
1960Richard Duffy
1961Read McLean
1962Warren Hannas
1963Jack Emery
1964Ralph Johnson
1965Ron Leax
1966Charles Todd III
1967Ray Nye
1968Norman Olley
1969Norman Olley
1970Norman Olley
1971Mark Bleeker
1972Ernie Wruck
1973Randal Ellison
1974Scott DoddCharles Teague
1975Scott DoddTom Brownell
1976Scott Dodd
1977Scott DoddJoseph Wruck
1978Will ArmstrongJohn Fisher
1979Charles FieldsBrian Palmer
1980Charles FieldsGeorge Lufkin
1981Edward WilliamsonGeorge Lufkin
1982William WoodDavid Holmes
1983Dirk FriedkinRich Bookbinder
1984Andrew McAuslandDirk Friedkin
1985James StephensJeff Newton
1986Thomas ChuDaniel Weiss
1987James StephensSung Koh
1988Sung KohHarvey Blake
1989Eric SteckelAetius Rossa
1990Aetius RossaBrett Palmer
1991Tom CameronRich Droscoski
1992Chris GladdingRich Droscoski
1993Rich DroscoskiJake Kenney
1994Hanif GranvilleAngelo Gagliano
1995Jake KenneyEric Hannas
1996Jake KenneyAndrew Slutsky
1997Chris DrewDerek Kenney
1998Chris DrewDerek Kenney
1999Rishad ArmstrongJay Smith
2000Rob WennerMark Paige
2001Ben CorpronKevin Picken
2002Scott HeinzeKevin Picken
2003Scott HeinzeMark Paige
2004Scott HeinzeDennis Valet
2005Martin WestAndrew Gaebelein
2006Thomas PayneMartin West
2007Thomas PayneSam Monroe
2008Thomas PayneEd Dawson
2009Henry HwangTyler Anderson
2010Josh SmithJoon Park
2011Austin HulseHunter Hulse
2012Hunter HulseWyatt Piazza
2013Austin HulseHunter Hulse
2014Ayan MandalKevin Palmer
2015Jacob TutuskaJustin Moreno
2016Kyle BroomesHarry Hou
2017Justin MorenoSam Ajewole
2018Chris SwiatekDavid Wadding
2019Eze BarrahCarter Brett
2020Eze BarrahForest Kaplan-Walbrecht
2021Joe IsolaZane Obiofuma

Spring Athletic Awards

Boys’ Badminton Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

2015Haban WeonUlysses Zhang
2016David ChoiHaban Weon
2017Jerry LiuHaban Weon
2018Jerry LiuDavid Wang
2019Jerry LiuJack Yu
2021Luqman BareAidan Riley

Girls’ Badminton Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

2015Ha Min ChoKelly Yu
2016Melinda ChenAriel Wang
2017Elena ChenAmber Beg
2018Melody LiElena Chen
2019Leslie KangElla Liu
2021Natalie DesireAnnie Cao

Swanson Baseball Award

Given by Mary Jane and John P. Swanson ’49. Two trophies awarded for performance and contribution since 1974.

1960Leland Reineke
1961Howard Peelle
1962David Oakes
1963Thomas Ott
1964Robert Heske II
1965George Wirth
1966Barry Drill
1967Steven Vellines
1968Alan Swanson
1969James Kirby
1970Mark Bender
1971Jonathan Downs
1972Samuel Hanchett
1973Doug Korber
1974Jim DworetzkyRob Moore
1975Tony FortJoaquin Fiol
1976Gerard ScheuberTony Fort
1977Gerard ScheuberBrad Smith
1978Jon DavisAlex Fiol
1979Dean BorkowskiJon Davis
1980Paul FritjofsonSteven Biasetti
1981Chris StephensDan Kercsmar
1982George MunsonJohn Papandon
1983Peter HensleyRon Mentus
1984Ron MentusPeter Koster
1985Rob DambraDean Sandbo
1986Rob DambraGreg Philipps
1987Rob DambraDoug Alioth
1988Jordan NixonDoug Alioth
1989Cameron ThiessenJames Lecci
1990Cameron ThiessenTim Grimes
1991Phil LeekJames Lecci
1992Adam FraserBrent Van Slooten
1993Brent Van SlootenAdam Belesimo
1994Jim RobanDan Popkave
1995Paul CiofroneRobbie Marvin
1996Robbie MarvinPaul Ciofrone
1997Lyndsey SimmonsYuto Takahashi
1998Pete GrimmAnthony Passalacqua
1999Anthony PassalacquaPete Grimm
2000Rafael CruzMatt Iscoe
2007Will JendenBen Koubek
2008Brian HarringtonJohn Kanas
2009Brian HarringtonRich Barker
2010Don LiotineRyan Haas
2011Don LiotineRyan Haas
2012Don LiotineRyan Haas
2013Bryce JacksonJoe Corrado
2014Bryce JacksonTyler Hoegsberg
2015Erik HolvikMike Worth
2016Stefan KimBen Tutuska
2017Ben TutuskaAidan Mega
2018Joe WoznyAidan Mega
2019T.J. WachterDan Rueda
2021Justin PorrinoJojo Franco

Boys’ Lacrosse Award

Formerly the Charles F. Kenney Memorial Lacrosse Award. Two trophies awarded for performance and contribution.

1987David JoinnidesMike Fine
1988James CoaneStephen Peters
1989Toby HanchettChris Slavinsky
1990Ben HeinsohnJoe Loiacono
1991Ben HeinsohnChris Lunati
1992Jeremy LinzeeChris Gladding
1993Rich DroscoskiAlex Radin
1994Jake KenneyAlistair Green
1995Sam HanchettJake Kenney
1996Jake KenneyDavid Metz
1997Derek KenneyLiam Banks
1998Jay MiaritisKevin Graves
1999Dave PikeSean Metz
2000Justin ChaseMike Titus
2001Rob O’KeefeJoe Sawyer
2002Rob O’KeefeEric Everitt
2003Conor O’KeefeScott Heinze
2004Eric EverittBrendan Penn
2005Brian DadounLeon DeLalio
2006Jesse StehouwerSteve Louro
2017Mac BohunyBen DiRuggiero
2018Owen SobelJoseph Spreckels
2019Nick JaferisBobby Reuter
2021Bobby ReuterJoseph Spreckels

Girls’ Lacrosse Award

Formerly the Carol S. Kenney Girls Lacrosse Award. Two trophies awarded for performance and contribution.

1990Christy SweetAlex Jannello
1991Jenn FiorentinoChristy Sweet
1992Adeeb MohiuddinVictoria Dodson
1993Porter BeermannAdeeb Mohiuddin
1994Emily LitmanAnn Gutierrez
1995Diane GrimmVictoria Shields
1996Diane GrimmVictoria Shields
1997Caitlin BanksRebecca Hamilton
1998Tracy Lynn SearleDana Gross
1999Erika GaebeleinKate Harrison
2000Lauren BatesChristine Avitable
2001Kate HarrisonKatie Beach
2002Christine AvitableJasmine Wolber
2003Jasmine WolberKatie Gaetano
2004Brittany BuccellatoBeth Kim
2005Caroline BraysonBrittany Buccellato
2006Joanna BilodeauTaylor Higgins
2016Annie SkorobohatyMarlee Painter
2017Elizabeth Robbins Kate DiRuggiero
2018Margaret DiRuggieroKate DiRuggiero
2019Morgan RuggieriAva McCormick
2021Emily BergerMorgan Ruggieri

Spring Sailing Award

Two trophies awarded for performance and contribution.

1998John EverittChristine Flagg
1999John EverittAdam Bennett
2000Adam BennettJohn Everitt
2001Chris LearyNicholas Zimmermann
2002Theresa Lutke SchelhoweJohn Kratz
2003Avel EscamillaDavid Mou
2004Sam MooreJohn Kratz
2005David MouJohn Willard
2006Rachelle FalkJohn Willard
2007Mike DevineJames McEachern
2008Rachelle FalkVincent Cassata
2009Austin HulseAbby Gage
2010Hunter HulseAnthony Garone
2011Hunter HulseBen Cotten
2012Hunter HulseHunter Skorobohaty
2013Carter SimardCem Hayirli
2014Joshua MartinJulie Wu
2015Joshua MartinKadin Via
2016Matthew SparacioEdward Feldt-Cipkin
2017Thomas DeRoseMatthew Sparacio
2018Thomas DeRoseElla Simmons
2019Jack CragerElla Simmons
2021Steven HardeeLilly Jette

Pierson Curtis Boys’ Tennis Award

Given by the family of Mr. Jan C. Parmentier ’43, in memory of the School’s first tennis coach. Two trophies awarded for performance and contribution since 1974.

1968Phil Hayne
1969Harry Bodemann
1970Harry Bodemann
1971Christian Anderson
1973Clay Weatherly
1974Clay WeatherlyDoug Alexander
1975Will HarrisonDoug Alexander
1976Will HarrisonSam Walker
1977Will HarrisonHenry Ho
1978Andrea BasileHenry Ho
1979John LaphamStephen Schutz
1980Stephen SchutzAndrea Basile
1981Jay Van SplinterAndrea Basile
1982Duke ThrushFarshad Rowshandel
1983Greg FitzpatrickEdward Packett
1984Matt TubbsJohn Wilson
1985James StoreyDon Storey
1986Mark RyanStephen Lo
1987Rob ChenRob Young
1988David SetranMarc Unite
1989Yebabe Mengesha & Mark RyanRob Chen
1990Max WongRex Chen
1991Max WongJohn White
1992Max WongAndrew Ho
1993William WongChris Shaw
1994William WongFred Ng
1995Jared SimmonsNate Kingsley
1996Jonathan CoyleJeremy Meserole
1997Christian ErlRob Gitto
1998Ryosuke ItoJimmy Hai
1999Tim PistellDan Groth
2000Dan GrothMax Sommer
2001Henry PistellKevin Kelly
2002Henry PistellNiloy Chatterjee
2003Leon DeLalioJoseph Chang
2004Leon DeLalioBen Cuddy
2005Tim McIvorMatt Woodley
2006Tim McIvorDavid Moore
2007John KimFayyaz Mujtaba
2008Barry ChungGreg Yuen
2009David LeeAnuraag Sah
2010Anuraag SahCharlie Kwak
2011Anuraag SahTyler Abrahamsen
2012Marius NitzscheRichie Armand
2013Remy LeutwylerGurgen Aloyan
2014Nick YuTom Chen
2015Martin SadlonAaron Jobst
2016Philipp KolligsTiger Wong
2017Brandon GicquelSteven Ou
2018Brandon GicquelAlan Wang
2019Brandon GicquelAndy Liu
2021Jake MacaspacJaden Lee

Downey Boys’ Track Award

Given by the family of Bill and Earl Downey ’45, in their memory. Two trophies awarded for performance and contribution since 1974.

1959Tonnie Coane
1960Peter Treiber
1961Ronald Greeley
1962Bill Kennedy
1963Carl Lingle
1964Michael Noble
1965Mark Govertsen
1966Charles Krampe
1967John Crozier
1968Mark Lyon
1969Neill Robbins III
1970King Hollis
1971George Kaloroumakis
1972Bruce Arkema
1973Steve Sykes
1974George WorthingtonJohn Dale
1975Don LockerbieRob Levorchick
1976Kevin LockerbieScott Dodd
1977Kevin LockerbieScott Dodd
1978Mark WhitneyKeith DeBoard
1979Andy WhitneyTheodore Constantine
1980Stephan BrandstadterRobert Gaffney
1981Andre DraytonAllen Griggsby
1982Mark TangenLorenzo Dy-Liacco
1983Pierre LawrenceRay Camano
1984John ShannonPierre Lawrence
1985Brad NormanWard Regan
1986Marc ContiPaul Roberts
1987Marc ContiAndrew Rowsom
1988Marc ContiDarrell Beaver
1989Pete HurtadoChris Ogilvie
1990Christian PidouxSean Herring
1991Markos KidaneAllan Patrick
1992Nils BrownworthEric Harford
1993Allan PatrickNils Brownworth
1994Keith ShultzLuke Conti
1995Luke ContiMatt Mattimore
1996Luke ContiMatt Spooner
1997Orlando VelezMoore Onyekaba
1998Darren BrownMike Keller
1999David CuddyJason Cannie
2000Ben PinderJason Cannie
2001Ben PinderWill Lingle
2002Will LingleHo Joon Wang
2003Dan HickeyKevin Chang
2004Dan HickeyJustin Song
2005Justin SongChris Myrtil
2006Jules GilimpunduTerrance Anderson
2007Peter CarmelBilly Collins
2008Billy CollinsCarlo Masakayan
2009Khoren LawsonCarlo Masakayan
2010Taylor ColucciCarlo Masakayan
2011Khoren LawsonJon Wentling
2012Taylor ColucciWyatt Piazza
2013Matt HollisHayato Nakanishi
2014Matt HollisAyan Mandal
2015Jyles EtienneAustin Amadio
2016Jyles EtienneAustin Amadio
2017Austin AmadioSteve Zhou
2018Louis WangRiley Corcoran
2019Colin ScanlonRiley Corcoran
2021Colin ScanlonMo Romeus

Laura J. Shybunko Memorial Girls’ Track Award

Endowed by the family of Laura J. Shybunko, mother of Donna Shybunko ’83 and Anne Shybunko Moore ’89, in memory of her life of courage and strength. Two trophies awarded for performance and contribution.

1976Diahanne JonesCarol Bell
1977Diahanne JonesSusan Kincade
1978Laura WhitneySara Morrison
1979Laura WhitneyCheryl Soderstrom
1980Laura WhitneyIsabel Roman
1981Laura WhitneyGayle Hardison
1982Laura WhitneyLisa Murray
1983Theanne KaravousanosDenise Pounder
1984Linda FrenchMary Boyle
1985Jeanne McRaeRobin Wendell
1986Anne ShybunkoStacey Young
1987Anne ShybunkoKim Schwarz
1988Anne ShybunkoRhonda Graves
1989Ana DroscoskiAnne Shybunko
1990Ana DroscoskiJenn Fiorentino
1991Khanesha RobinsonMelissa Lingle
1992Melissa LingleKristen Fenkl
1993Anna LinzeeAlison Cimino
1994Khanesha RobinsonRebecca Bancroft
1995Laura TrillingAmanda Hansen
1996Crystal SpoonerAnna Linzee
1997Crystal SpoonerAnna Linzee
1998Bibi KahnCherie Smith-Weaver
1999Nayasha RomeoRebecca Fischer
2000Erva CockfieldLisa Votolo
2001Natalie KocherErva Cockfield
2002Hannah PowlisonAlison Hicks
2003Joanna TroddenSusie Sawyer
2004Hannah PowlisonAlison Hicks
2005Alison HicksJasmine Liverpool
2006Brittany BellJasmine Liverpool
2007Brittany BellKiri White
2008Karina ScavoRebekah Sides
2009Kelsey WentlingRebekah Sides
2010Brannon BurkeLinnea Peckham
2011Rebecca HollisMargot Rashba
2012Rebecca HollisMargot Rashba
2013Allie DamianosMikaela Stiklickas
2014Margot RashbaEmma Lavery
2015Rosa JonesMiranda Harrigan
2016Miranda HarriganMeghan Hutzler
2017Miranda HarriganMeghan Hutzler
2018Francine LeungSarah Wong
2019Francine LeungLely Garner
2021Sarah WongKayla Ochei

Former Awards

Buyers Field Hockey Award

1977Karen LeftherisGwyneth Thomas
1978Ginger BlackmonGwyneth Thomas
1979Cynthia GrafDiane Fonseca
1980Diane FonsecaVictoria Walker
1981Diane FonsecaKaren Biasetti
1982Jocelyn HathawayKeziah Felmeth
1983Bobbi-Jean GauthierElaine Scanlon
1984Susan PappasMary Boyle
1985Elizabeth BoyleSusan Henry
1986Wendy WeilbacherSamantha Pulliam
1987Courtney DiefenthalWendy Weilbacher

Buyers Football Award

Endowed by the Buyers family in memory of John W.A. Buyers ’46.

1974Leon ReidWilliam Camp
1975Tim BrawnellDan McNeill
1976Kevin LockerbieMark Anderson
1977Gerard ScheuberJoseph Wruck
1978Jon DavisKarl Lewis
1979Jon DavisBrian Wycoff
1980Steve BiasettiWilliam Strong
1981Chris StephensWill Harding
1982Tim FrancisPeter Hensley
1983Tim FrancisPeter Hensley
1984Jim FavinoAndrew McAusland
1985David MunsonDaniel Weiss
1986Aaron CooperGreg Philipps
1987Kenneth MooreWilliam Carney
1988James CoaneRich Hillyer
1989Craig HandChris Slavinsky
1990James LecciJoe Loiacono
1991Tim NixonJames Lecci
1992Jonas FischerChris Gladding
1993Jonas FischerCarl Trezza
1994Matt MattimoreHanif Granville
1995Matt MattimoreEd Hughey
1996Spencer NiebuhrJake Kenney
1997Charlie HanchettDerek Kenney
1998Derek KenneyRedell Armstrong
1999Elliot RobinsonRob Joy
2000Tim GaglianoRafael Cruz
2001Rafael CruzShahan Momin
2002Mark LewisConnor Mealey
2003Jared KaijalaBobby Towler
2004Chris CaficiAlex Massad
2005Brian DadounChris Myrtil
2006Terrance AndersonPeter Song
2007Mac DraneMike Borruso
2008Ed DawsonLesedi Malete
2009Brian HarringtonLesedi Malete
2010Kevin CoxFarqu Taylor
2011Don LiotineMatt Rooney
2012Don LiotineGarrett Howard
2013Don LiotinePat Ruffer
2014Ben WalterChris Rudzitis
2015Jackson PainterHunter Skorobohaty

Girls’ Fall Sports Award

1974Rebecca BuyersCarol Bell
1975Lisa HallMary Cutbirth
1976Carol BellMary Emery

Boys’ Fencing Award

1996Ben FarmerNate Kingsley
1997Ben FarmerRobert Nalewajk
1998Paul KilpatrickRobert Nalewajk

Girls’ Fencing Award

1996Gayle BakerDana Hobbs
1997Dana HobbsMichelle Fang
1998Christine FlaggLisa Hughey

Boys’ Winter Track Award

1989Peter HurtadoChris Ogilvie
1990Chris GumbrechtJamie Carter
1991Christian PidouxMarkos Kidane
1992Allan PatrickRyan Pinder
1993Allan PatrickJames Hanley
1994Ben ShollKeith Shultz
1995Luke ContiPeter Mantius
1996Luke ContiLuke Fischer
1997Orlando VelezJames Stanek
1998Orlando VelezJames Stanek
1999Andy MhoJason Cannie

Girls’ Winter Track Award

1990Jenn FiorentinoKristen Fenkl
1991Jenn FiorentinoLinette McDaniel
1996Kimberly GilesAmanda Hansen

Girls’ Winter Sports Award

1974Lisa HallDiahanne Jones
1975Mary CutbirthDiahanne Jones
1976Emma BartowDiahanne Jones

Jaclyn Cafarelli Softball Award

Endowed by James Cafarelli in loving memory of Barbara Cafarelli and with pride in their daughter, Jaclyn Cafarelli ’98.

1976Erin GunnigleBarbara Long
1977Mary EmeryJanet Blume
1978Lori PackettMelinda Mack
1979Elizabeth Wylie
1980Margaret StevensEvelyn Scanlon
1981Virginia RothVerna Vargos
1982Ann LarsonBethel Mack
1983Sara NybergAnn Gerrard
1984Sara NybergKris McNutt
1985Sara NybergRachel Nyberg
1986Michelle PippinLaura Cannata
1987Laura CannataBernadette Storey
1988Karen GillenCynthia Salars
1989Karen GillenGina Gambola
1990Shannon CokerGina Gambola
1991Ann StrachanKimberly Zabel
1992JodiLynn SpargurLaura Lingle
1993Natalie DyrliJessy Doubleday
1994Jessy DoubledayMarianthy Katsiafas
1995Jaclyn CafarelliTara Green
1996Jaclyn Cafarelli Maribel Gamboa
1997Jaclyn CafarelliAnnie Shoff
1998Jaclyn CafarelliSara Kiernan
1999Sara KiernanCarolyn Gilroy
2000Carolyn GilroyLeah Corva
2001Catherine HeinzeEmilee Hasbrouck
2002Juanita GonzalezEmilee Hasbrouck
2003Juanita GonzalezAmy Gowdy
2004Juanita GonzalezBethany Newbern
2005Juanita GonzalezSarah Celikoyar
2006Sarah SpalholzDanielle Carniaux
2007Linda DevineDanielle Pappas
2008Linda DevineLiz Koubek
2009Emily StoneLiz Koubek
2010Linda DevineKierran Petersen
2011Linda DevineNicole Antieri
2012Linda DevineNicole Antieri
2013Alexandra RothaarNicole Willoughby
2014Meiya ChangAlexandra Rothaar
2015Marlee PainterSydney Dunn

Girls’ Spring Sports Award

1974Emma BartowCatherine Whittle
1975Erin GuanigleLisa Hall

_____________________________________________________________

No comments yet

Leave a comment! GO BEARS!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: